Stikkord:
Krull fra griser med krøll på halen
Fire nederlandske svineprodusenter og to slakterier samarbeider om å produsere og markedsføre svinekjøtt under navnet Krull. De har tilsammen 4000 dyr i binger med roteplass. I 2010 var Krull-kjøttet først i Nederland med en “Better Life” stjerne.
Krull fra griser med krøll på halen
Fire nederlandske svineprodusenter og to slakterier samarbeider om å produsere og markedsføre svinekjøtt under navnet Krull. De har tilsammen 4000 dyr i binger med roteplass. I 2010 var Krull-kjøttet først i Nederland med en “Better Life” stjerne.
Navnet Krull kommer fra det nederlandske ordet for krøll på halen, “krulstaart”. Ifølge produsentene har Krull-grisene bedre levevilkår fordi de kan rote rundt i sagflisa, og fordi bingene er rene på grunn av at dyra fjerner skittent strø på egenhånd. Sammenliknet med konvensjonelle gårder har dyra 25 prosent mer gulvplass og går i større grupper. Det faste golvet og strømaterialet gjør oppvarming unødvendig. I tillegg får dyra mer dagslys. Ifølge produsentene er klimaet også bedre på grunn av at strøet binder til seg ammoniakk fra gjødsla. Det er meninga at 25 prosent av Krull-grisenes fôr skal være av lokal opprinnelse. Utsalgsstedene for Krull-kjøtt inkluderer 25 slaktere.
Stjerne-rangering
Dierenbescherming (DB), som betyr dyrebeskyttelse, er en nederlandsk ikke-statlig organisasjon som har som mål å bedre levevilkåra for dyr og fremme generell vegetarianisme. Frem til dette målet oppnås jobber de for å bedre dyrevelferd gjennom “Better Life”-merkingen og det tilhørende tre-stjerners systemet. Stjernene som man finner på enkelte kjøttpakninger, kylling og egg er en anbefaling til forbrukere. DB har laget krav til hver stjerne. Produsenter som vil oppfylle kravene for å kunne bruke stjernemerkinga gjør en avtale med DB. Kravene for hver enkelt stjerne er artsspesifikk.
Gjørmebad
For å kvalifisere seg til en stjerne på svinekjøtt må hvert dyr ha mer plass enn det loven krever i konvensjonell produksjon. Dyra må ha lekemateriale som tilfredsstiller tre av de fem følgende krava: det må finnes rotemateriale, noe å bite på, noe spiselig, noe biologisk-nedbrytbart eller noe nytt. Rånene kan ikke kastreres. For to stjerner må i tillegg purkene kunne gå ut for å rote og ta gjørmebad året rundt. Slaktegriser skal holdes i store grupper på halm, med et overbygd uteområde. Halene kan ikke kuperes, og tennene kan ikke slipes. Dyra må ha tilgang til halm. Tre stjerner krever at dyra har dobbelt så mye plass som lovpålagt i konvensjonelle bygg. Slaktegris må holdes i grupper på halmseng med en delvis overbygd uteplass på én kvadratmeter per dyr.